Div 4 B
Älvsborg FF vs Kållered SK
Resultat: 1-1 (0-1)
Mål: Calle H
Startelva:
Mattias
Dailin - Konge - Jakob - Charlie
Elias B – Hampus - Calle
Petter – Franco - Abbe
Sidan: Max P, Svante, Malte, Otto, Axel
Inför matchen:
Efter den oerhört tuffa seriepremiären handlade egentligen allt om att studsa tillbaka omedelbart, vilket är lättare sagt än gjort. Veckan bestod av att gå igenom matchen mot Hovås Billdal för att dra lärdom och justera det som gick snett, samt riktigt bra träningar med full fokus mot dagens match. Motståndet spelade förra säsongen i Div 3 och vann övertygande sin premiär och har i stort sett oförändrad trupp från förra året. Tuffast möjliga motstånd med andra ord, inte minst när vi vill komma tillbaka mentalt. Instruktionerna var tydliga, vi ska fortsätta vår process och spelidé, men kanske spela med något mindre risk i uppspelsfasen där vi tappade mycket boll senast. Hemmapremiär, gott om publik, solen som började skina – game on!
1:a halvlek: Matchen är väldigt jämn de första 15-20 minuterna (precis som under premiären) och vi märker att det är ett bra lag vi möter på planen, MEN att vi är lika bra och kanske till och med lite starkare. Kållered försöker spela en liknande fotboll som vi, vilket är kul med två spelande lag på planen. Vi ser att killarna kommunicerar mycket mer på plan med framförallt Charlie och Mattias som hörs, vilket är otroligt viktigt. Vi måste hjälpa varandra där ute. Killarna är riktigt påslagna mentalt och vi skapar en del i början med både hörnor och halvlägen, men framförallt sitter laget ihop riktigt fint med bra avstånd mellan lagdelarna. Det som är kul att se är att vi verkligen försöker spela fin fotboll, med bollen längs marken med många passningar inom laget. Vi är också aggressiva när vi tappar boll och ofta ser vi 2-3 Älvsborgare kämpa för att ta tillbaka bollinnehavet. Bra! Efter en stark inledning kommer Kållered in i matchen rejält och har sin starkaste period under ca 15 min där vi med både tur och skicklighet undviker ett baklängesmål. Friläge som avstyrs av Jacob och ett stolpskott. Puh! I minut 40 får de dock utdelning efter ett vackert inlägg från högerkanten som går emellan våra försvarare och knoppas in snyggt. Surt att inte kunna hålla oavgjort till halvlek.
2:a halvlek:
Vi kände att vi var med hela halvleken så inledningen var förstås viktigt i andra så att vi inte får jobba i uppförsbacke. Första 15 är ganska jämnt spelmässigt, där Kållered är pigga stundtals och kommer ofta runt på sin vänsterkant där de gör konstanta löpningar. De är skickliga på att bredda spelet, men vi har ändå god kontroll på det mesta och försvaret gör en strålande insats uppbackat av ett innermittfält som löper kopiöst och täcker enorma ytor. Det gör att vi nästan alltid har folk med hem i försvaret och det blir svårt att skapa något för motståndarna. Successivt tar vi därför udden av Kållered och inleder klart årets bästa period. Från minut sextio dominerar vi kraftigt spelet och gör det alldeles fantastiskt bra. Vi får mer och mer ytor, vår rörelse är strålande och målchanserna blir allt fler. Vi skapar hörnor, fasta situationer och logiskt kommer också utdelningen i matchminut 76. Målet föregås dels av en sekvens några minuter tidigare där vi lyckas hålla i bollen kanske 40 passningar i rad, vilket tröttar ut Kållered och de sjunker allt djupare. Strax efter detta vinner vi boll igen, och istället för att stressa börjar vi om och bollen går som ett snöre tillbaka till backlinjen som rullar ut den och Charlie sätter en macka på djupet som Max löper in i straffområdet och blir fälld. Straff!! Calle kliver fram och är säkerheten själv, vilket är kallt med tanke på hur mycket som står på spel. En poäng i dagsläget skulle vara värt otroligt mycket! Bara en minut senare har vi en jättechans att avgöra med ett rent friläge som tyvärr inte sitter. Nära, nära!! Vi fortsätter att spela jättebra matchen ut, även om vi håller på att sätta klubbstugekaffet i strupen när vi slarvar och tokbjuder Kållered på ett par jättechanser, men där Mattias kliver fram och gör ett par avgörande ingripanden. Mattias som för övrigt gör comeback efter nästan ett års frånvaro, med en kanoninsats. Matchen slutar 1-1, vilket nog ändå får anses rättvist även om vi hade chansen att avgöra.
Matchens tre punkter:
- Enorm skillnad i attityd… Vi sliter, vi hörs, vi står upp. Det här var det ÄFF som vi vet kan spela riktigt fin fotboll. Stor skillnad är det att få ett par röststarka spelare som ger energi till hela laget.
- Minut 60-85...Vilket jäkla spel! Det finns en sekvens när vi inte tappar bollen på flera minuter som sagt och där vi tar över kraftigt. Vi springer så mycket att vi har alltid en spelar ”över” som är spelbar. Det är också så målet blir till.
- Några maxprestationer… I den här matchen gör många det riktigt bra, Jacob och Konge i försvaret är grymma, Elias och Calle på innermittfältet är briljanta i både slit och spelfördelning, Franco sliter kopiöst på topp. Dailin är fin-fin på högerbacken, Abbe kommer in i matchtempo mer och mer, Charlie bidrar med lugn, smartness och kommunikation, Max P gör ett riktigt bra inhopp…Ja nu blev det nästan hela laget ändå 😊.
Matchens höjdare:
Självklart Tiki-Takan med 40 passningar i rad. Herregud vad fint!
Matchens bubblare:
Samtidigt som vår match spelades SM-Kvartfinal i Handboll. Plötsligt kommer Skövdesupportrarna förbi och skapar stämning och skriker ”kom igen Älvsborg!”. Vi har fans i många ställen av landet 😊.
Summering:
En insats som kan visa sig vara säsongsdefinierande genom att vi studsar tillbaka på bästa sätt och det satt otroligt skönt med en poäng. Matchen spelades i väldigt högt tempo och detta måste varit på en riktigt hög nivå för serien. Kållered var bra och vi stod upp! Vi behöver dock bli ännu vassare i sista tredjedelen, där vi ibland tvekar för mycket och inte går rakt på mål eller tar avslut. Här finns utvecklingspotential! Nu gäller det att alla förstår att det är enbart genom en sån här prestation som vi kan få med oss något. Upp till bevis nästa match att vi kan repetera detta igen. Full koncentration krävs i varje match under 90 minuter och först då kan det bli riktigt bra, som idag!
Vid pennan,
Anders Hansson